RTYC Teams

Where teams are not listed they have not yet been confirmed.
Click on the event name for further event information.
 
2018 
Baldwin Cup, 12-14th April
Newport Harbor Yacht Club

4 Boat Team Racing
Andy Cornah Andy Cornah
Arthur Henderson
Josh Flack
Fiona Hampshire
Tim Gratton
Tom Heywood
Scott Millar
Guy Brearey
Report - Click Here
Medemblik, 20-22nd April
2K Team Racing
Henry Arnold Nick Cooney
Jon Redding
Joanna Redding,
Simon Talbot
Report - Click Here
Millennium Bowl, 28-29th April
Royal Northern & Clyde Yacht Club

3 Boat Team Racing 
Gregor Logan
Josh Flack
Tom Hebbert
Ed Males
Tim Palmer
Claudia Rimington
James Cunnison
Verity Hopkins
Angus Prentice
Richard Hill
Claudia Hill
Malcolm Offord
Tony Hanna
Gregor Logan
Report - Click Here
Gaeta, 8-10th May
2K Team Racing 
Tom Quigley Josh Flack
Arthur Henderson
Charlie Makepeace
Lilly Carlisle
Chris Eames
Rachel Tilley
Isabel Scruby
Nick Cooney
Report - Click Here
Cumberland Cup, 8-12th May
Royal Thames Yacht Club

2 Boat Team Racing 
Andy Cornah Andy Cornah
Josh Flack
Katie Greenland
Matt Pinner
Mike Probert
Gregor Logan 
Simon Talbot
Sophie Heritage
Report - Click Here
Ravenna, 18-20th May
2K Team Racing
Tom Quigley   Report - Click Here
International Team Race Regatta, 25-26th May
Gamla Stans Yacht Club

2 Boat Team Racing 
Simon Talbot Simon Talbot
Henry Arnold
Jon Redding
Jo Redding
Malcolm Offord
Tom Quigley
Andrew Lewis
Guy Mansfield
Report - Click Here
Invitational Team Racing Challenge, 20-23 June
Yacht Club Costa Smeralda

2 Boat Team Racing
Jon Redding Jon Redding 
Ian Handley
Jo Redding
Tom Quigley
Thea Crawshaw
Andrew Sutherland 
Report - Click Here
Santander, 30 Aug-1st September 
2K Team Racing
Josh Adams   Report - Click Here
Lee Trophy, 6-8th October
Seawanhaka Corinthian Yacht Club
3 Boat Team Racing
Mike Halstead Arthur Henderson
Sophie Heritage
Lilly Carlisle
Duncan Yeabsley
Fiona Hampshire
Tim Gratton
Honor Fell
Claire Lasko
Josh Flack
Charlie Makepeace
Becky Cross
Hugo Sloper
Report - Click Here
Global Keelboat Team Race Championship, 5-7th October
New York Yacht Club
2 Boat Team Racing 
Andy Cornah  Andy Cornah 
Ben Ainsworth
Annie Lush
Kate Macgregor
Sophie Ainsworth 
Andy Shaw
Scott Millar
Report - Click Here
2017
Baldwin Cup,  6-8th April
Newport Harbor Yacht Club
4 Boat Team Racing 

 
Andy Cornah Sam Maxfield
Jon Pinner
James Boyce
Ben Ainsworth
Tom Heywood
Sam Littlejohn
Ben Gratton
Click here to read the full report
Ravenna Trophy, 21-23 April
Circolo Velico Ravennate

2K Team Racing

 
Josh Flack
Josh Flack
Arthur Henderson
Charlie Makepeace
Lilly Carlisle
Emily Wiltshire
Will Reid
Ian Cook
Francine Counsell
 
Click here to read the full report
Stockholm International Team Race Regatta
Gamla Stans Yacht Club, 26-28 May
2K Team Racing
 
Simon Talbot Simon Talbot
Jon Redding
Joanna Redding
Andrew Lewis
Henry Arnold
Ian Handley
Sarah Allen
Claudia Rimington
Click here to read the full report
Morgan Cup, 4-6th August
New York Yacht Club

3 Boat Team Racing

 
Andy Cornah Andy Cornah
Jon Pinner
Sam Littlejohn
Click here to read full report
NYYC Invitational, 9-16th September
New York Yacht Club

Swan 42 Fleet Racing

 
William Edwards John Greenland
Ben Field
Ian Dobson
Andy Shaw
Stuart Miller
William Edwards
Matt Curthoys
Nick Hornby
Freddie Edwards
Henry Woods
Andy Oliver
Click here to read full report
Cornerstone Cup, 28-30 September
Royal Thames Yacht Club

2 Boat Team Racing
 
Mike Halstead Tom Hebbert
Duncan Yeabsley
Mike Halstead
Traci Weaver
James Fox
Henry Woods
Richard Hill
Lorna Dixon
Click here to read full report
Lee Trophy  7-8  October
Seawanhaka Corinthian Yacht Club

4 Boat Team Racing

 
Andy Cornah Ben Ainsworth
Sam Littlejohn
Jon Pinner
Sam Maxfield
Guy Brearey
Marianthe Evangilidis
Hannah Mills
Tom Heywood
Imogen Stanley
James Boyce
Hamish Walker
Maria Stanley
Kelvin Matthews
Toby Yeabsley
Ben Gratton
Click here to read full report
British American Cup, 12-14 October
Seawanhaka Corinthian Yacht Club

4 Boat Team Racing

 
Andy Cornah Ben Ainsworth
Sam Littlejohn
Jon Pinner
Sam Maxfield
Guy Brearey
Marianthe Evangilidis
Hannah Mills
Tom Heywood
Imogen Stanley
James Boyce
Hamish Walker
Maria Stanley
Kelvin Matthews
Toby Yeabsley
Ben Gratton
Click here to read full report